نوع قند پاسخ به گرسنگی را تعیین می کند

نوع قند پاسخ به گرسنگی را تعیین می کند
05 اسفند

در برخی بحث ها در مورد آنچه افراد دیابتی باید یا نباید بخورند (قند از هر نوع) بد تلقی می شود، چیزی که میزان گلوکز خون شما را افزایش می دهد و احتمالاً پس از مدت کوتاهی شما را گرسنه می کند. دیدگاه تقریباً مخالف دیگری که برخی از افراد دیابتی می شنوند، این است که همه کربوهیدرات ها تقریباً یکسان هستند ، بنابراین نباید زیاد نگران باشید که کربوهیدرات شما از اشکال مختلف قند یا از نشاسته تامین می‌شود.

جای تعجب نیست که شواهد به واقعیت پیچیده تری از هر یک از این موارد اشاره دارند. انواع مختلف قند توسط بدن شما به طور متابولیکی متابولیزه یا پردازش می شود ، در نتیجه همه اشکال قند یکسان نیستند. وقتی نوبت به قندها یا نشاسته ها می رسد ، گلوکز خون شما نه تنها به نوع و مقدار کربوهیدرات ، بلکه به اینکه چه مواد مغذی دیگری به طور هم زمان مصرف شوند، افزایش می یابد. سایر مواد مغذی مانند چربی ، پروتئین یا فیبر نیز بر میزان و مدت ایجاد گرسنگی شما مؤثر است.

اما در میانه این واقعیت پیچیده ، یک مطالعه جدید چیز دیگری را روشن می کند: اشکال مختلف قند گرسنگی شما را به طرز متفاوتی برطرف می کند و این به شما کمک کند چه غذاهایی را بخورید.

گلوکز در برابر ساکارز: واکنش های بدن شما

این مطالعه که در مجله Clinical Endocrinology & Metabolism منتشر شده است ، با هدف مقایسه نحوه واکنش هورمون های تنظیم کننده اشتها به مصرف گلوکز در برابر ساکارز انجام شد. ساکارز که به عنوان قند سفره شناخته می شود ، در واقع دو نوع مختلف قند است: (گلوکز و فروکتوز) که با یک پیوند شیمیایی ساده با هم ترکیب شده‌اند. بنابراین ، به تعبیری ، این مطالعه اثرات مصرف گلوکز خالص را در مقابل مصرف نصف گلوکز و نیمی از ساکارز مقایسه کرده است.

شرکت کنندگان در این مطالعه 69 بزرگسال بودند که در نوبت های مختلف دو نوشیدنی مختلف مصرف می کردند که هر کدام حاوی 75 گرم گلوکز یا ساکارز بودند. نمونه خون درست قبل و سپس 10 ، 35 و 120 دقیقه پس از مصرف نوشیدنی گرفته می‌شد. محققان میزان گلوکز خون ، انسولین ، پپتید شبه گلوکاگون (GLP-1) ، پپتید YY (PYY) و آسیل-گرلین شرکت کنندگان را اندازه گیری کردند. این سه مورد آخر هورمون هایی هستند که بر پاسخ گرسنگی شما تأثیر می گذارند ، که شامل انسولین نیز هست.

محققان دریافتند که مصرف ساکارز منجر به افزایش "قویتر" قند خون نسبت به مصرف گلوکز می شود . تعجب آور نیست ، زیرا نیمی از ساکارز، فروکتوز است که بلافاصله به عنوان منبع انرژی برای بدن شما در دسترس نیست. پاسخ های شرکت‌کنندگان در این تحقیق برای دو نوع قند مشابه بود. جالب توجه است ، شرکت کنندگان چاق پاسخهای خاصی داشتند که با سایر شرکت کنندگان متفاوت بود یعنی پس از مصرف ساکارز در مقایسه با گلوکز ، در قند خون و PYY افزایش کمتری نسبت به سایر شرکت کنندگان داشتند.

همچنین در اندازه گیری های خاص بین زنان و مردان تفاوت وجود دارد ، مردان افزایش کمتری نسبت به زنان در GLP-1 ناشی از مصرف ساکارز در مقایسه با گلوکز داشتند. به طور کلی ، پاسخ ها در شرکت کنندگان یک روند مشخص را دنبال می کند : پس از مصرف ساکارز، نسبت به مصرف گلوکز، هورمونهایی که احساس سیری را نشان می‌دهند در سطح کمتری دیده می‌شوند.

انتخاب مواد غذایی بر اساس پاسخ به گرسنگی:

نتایج این مطالعه برای انتخاب دقیق غذاهای دنیای واقعی دشوار است. به هر حال، بیشتر ما نوشیدنی‌های حاوی گلوکز خالص یا ساکارز را بدون خوردن چیز دیگری مصرف نمی‌کنیم. اما با فرض اینکه تأثیراتی که در این مطالعه دیده می‌شود، روی غذاهای پیچیده‌تری اعمال شود، ممکن است برخی از نتایج مربوطه وجود داشته باشد.

ساکارز (مخلوطی از گلوکز و فروکتوز) مشابه اکثر اشکال قند اضافه شده در غذاها، از جمله قند سفره، شربت ذرت با فروکتوز بالا، عسل و شربت افرا است. گلوکز خالص معمولاً به عنوان یک شیرین کننده اضافی استفاده نمی شود، اما نشاسته توسط بدن به سرعت به گلوکز تجزیه می شود. بنابراین اگر می خواهید گرسنگی خود را برطرف کنید، بر اساس این سناریوهای واقعی و بر اساس نتایج مطالعه ، بهتر است به جای غذاهای شیرین،غذاهای نشاسته ای بخورید. حتی اگر در پاسخ سطح گلوکز خون، کمی بیشتر شود.

مطمئناً، در دنیای واقعی، نحوه پاسخ گلوکز خون شما به یک غذا یا یک وعده غذایی، به چربی ، پروتئین و فیبر آن نیز بستگی دارد. بنابراین با توجه به این نکته به نظر می رسد که پرهیز از غذاهای شیرین، به شرط اینکه از یک رژیم غذایی متعادل و حاوی مقدار زیادی مواد مغذی مختلف پیروی کنید، بهترین راه برای احساس رضایت بعد از خوردن باشد.

نظر خود را بیان کنید

back to top